Sekrety najlepszych infografik – historia 3 medyków

S

Historia infografik rozpoczyna się od egipskich hieroglifów i człowieka witruwiańskiego Leonarda da Vinci. Jednakże historia współczesnych infografik ma u źródła 3 medyków-pasjonatów: Florence Nightingale, Fritza Kahna i Johna Snowa. Poznaj ich pomysły i realizacje.

 

Florence Nightingale – infografika odmienia historię świata

Angielka żyła w latach 1820-1910, była pielęgniarką (imię pochodzi od miasta, w którym się urodziła). Wbrew rodzicom wybrała zawód w tamtych czasach zarezerwowany dla nizin społecznych. Arystokratka połączyła medyczne powołanie z talentem do matematyki. Tak powstało jej najszerzej znane dzieło “Diagram przyczyn śmierci w armii na wschodzie”. 

To wykres kołowy, który nazwała grzebieniem koguta (z ang. coxcomb). Dlaczego grzebień koguta? Ponieważ jest połączeniem wykresu kołowego ze słupkowym. Przyjrzyjmy się mu bliżej. Grafika obrazuje liczbę zmarłych żołnierzy kolorem:

  • niebieskim — z powodu czynników odwracalnych (np. tyfusu, cholery i szkorbutu);
  • czerwonym — wskutek odniesionych ran;
  • czarnym — z innych przyczyn. 

Za statystyką kryła się misja. Florence wyruszyła na front wschodni, gdzie w szpitalach zastała obraz nędzy i rozpaczy. Podłoga w jednym z nich była pokryta 2,5-centymetrową warstwą kału, brakowało bandaży i środków znieczulających, a nawet kubków i wiader. Jednak to nie wszystko. Żołnierze byli niedożywieni, pili zanieczyszczoną wodę. Dzięki zabiegom zarządzonym przez Florence śmiertelność tylko w ciągu 1 roku spadła z 42 do 2%. 

W 1859 roku jako pierwsza kobieta została przyjęta do Royal Statistical Society. Dane statystyczne służyły jej w lobbowaniu na rzecz zmian w organizacji szpitali.[1][2][3]

infografiki historia

Fritz Kahn — infografika przedstawia historię ludzkiego ciała

Ginekolog grafikiem? Czemu nie. Mało tego, może on zostać pionierem infografiki. Tak jak Fritz Kahn, Niemiec żydowskiego pochodzenia, którego pierwsze dzieła spłonęły w pożarze nazizmu. Fritz zostawił po sobie pięć tomów dzieła “Życie człowieka”, którego sam nie stworzył. Realizacją zajął się zastęp ilustratorów. Kahn był jednak genialnym wizjonerem. 

Kto by w jego czasach pomyślałby, żeby na kartę atlasu anatomicznego rzucić ideę surrealizmu i dadaizmu? Tymczasem w celu edukacji Kahn zaproponował prosty pomysł — czytelną treść na interesującym tle. Tym samym został pionierem książek popularnonaukowych. U Kahna człowiek przypominał doskonałą maszynę lub fabrykę. Płuca były rurami, ucho samochodem, a jelita taśmą produkcyjną. Przeciętny zjadacz chleba mógł się dowiedzieć, gdzie leży wątroba i jak pracują mięśnie.[4]

John Snow – też bohater, chociaż nie z „Gry o Tron”

Wracamy do Wielkiej Brytanii. Ceniony anestezjolog, John Snow wsławił się odebraniem porodu Królowej Wiktorii, znieczulając ją chloroformem. Został uhonorowany epizodem w serialu Victoria z 2019, w którym z pomocą królowej przyczynia się do demontażu pompy na Broad Street (aktualnie Broadwick Street). Dlaczego to takie ważne?

Matematyczne zacięcie Snowa sprawiło bowiem, że wykrył źródło cholery w Londynie w 1854 roku. Była nią wspomniana już pompa, której woda została zatruta przez dziecięcą pieluszkę. 

Tutaj wkracza prosta, ale genialna infografika. Snow zaznaczył na niej liczbę zgonów oraz lokalizację podejrzanych pomp. Korzystając ze statystyki, pokazał zależność między jakością wody a liczbą przypadków cholery. 

Jak widać, medycy od dawna tworzą infografiki. A jeśli Ty chcesz mieć infografikę medyczną stworzoną przez lekarza, Annę Bondyrę, napisz do nas. Oferujemy infografiki wraz z korespondującym artykułem medycznym. Ty nie musisz się o nic martwić i możesz zająć się tym, co najważniejsze – swoją pracą.

infografik - historia

Literatura:

[1] https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30992-2/fulltext?dgcid=raven_jbs_etoc_email

[2] https://www.bbc.co.uk/teach/florence-nightingale-saving-lives-with-statistics/zjksmfr

[3] http://pck.malopolska.pl/florence-nightingale-dama-z-lampa/

[4] https://www.fritz-kahn.com/about/

O autorze

Dodaj komentarz