Jak stworzyć świetny wpis pod SEO?

J

Jeśli jesteś posiadaczem medycznej strony firmowej, sklepu internetowego czy bloga, to z pewnością zależy Ci na wysokiej pozycji w Google. Dominant na Polskim rynku wyszukiwarek co chwila wprowadza zmiany, z których najpopularniejsze to Pingwin czy Panda. Niewielu jednak wie, że w ciągu jednego roku Google wprowadza około 500 mniejszych i większych aktualizacji. Nadążenie za taką ilością zmian wydaje się niemożliwe – dlatego, zamiast szukać  tajemnych sztuczek i łatwych rozwiązań, warto postawić na porządny SEO copywriting medyczny i nie tylko.

Najlepsza treść to dobra treść – „Content is king”

Tutaj nie ma żadnej tajemnicy – treść musi być unikalna. Gdy powtarzasz coś, co zostało już opublikowane na innej stronie internetowej, Google będzie faworyzował oryginał, a karał posiadaczy kopii. Poza tym:

 • Niech wpis nawiązuje do ogólnej tematyki całego bloga czy strony internetowej. Czyli jeśli masz sto artykułów o oknach i drzwiach, to nie pisz nagle o tym, jak fajnie było na ostatnich wakacjach.
 • Podziel słowa kluczowe – niech nie będą stłoczone w jednym miejscu. Najbardziej naturalnie wygląda to, gdy zaistnieją niezależnie od siebie bądź wynikając jedno z drugiego.
 • Używaj synonimów – nie tylko nauczycielki języka polskiego nie lubią powtórzeń w wypracowaniach, Wujek Google też. Jeśli Twoim słowem kluczowym są „lekarz”, to możesz pokusić się o „doktor”, „specjalista” albo konkretnie, po specjalizacji, np. „kardiolog”.
 • Wpleć słowa związane z tematem – stwórz w artykule całe środowisko słów powiązanych z naszą myślą przewodnią. Jeśli opisujesz konkretną chorobę, to użyj też słów takich jak „zapobieganie”, „przyczyny”, „diagnoza”, „leczenie”.
 • Jeśli zamieszczasz cytat z innej strony internetowej – zalinkuj do niej. To nie tylko zwiększa wiarygodność Twojej strony, to jest po prostu grzeczne.

Dobry wpis to coś więcej niż copywriting…

Dodaj obrazki, wideo do obejrzenia, materiały do ściągnięcia i linki – spójne z treścią i całą stroną. Nie tylko dlatego, że w ten sposób ładnie wplatasz się w sieć powiązań zwanych Internetem, takie strony są po prostu przyjemniejsze dla oka i łatwiejsze do przeczytania.

Na koniec coś, co można nazwać sztuczką albo zachowaniem godnym dobrego gospodarza. Tak samo, jak gościnny właściciel mieszkania, pokazując swój dobytek, zaprasza do kolejnego pomieszczenia, gdy jeszcze jesteś w poprzednim – tak samo Ty możesz zaprosić czytelnika do innych wpisów. Zamieść w odpowiednich miejscach w treści odnośniki do innych podstron.  Ostatnio widziałam mistrzowski popis tej sztuki na stronie jamesclear.com. Weszłam na stronę z intencją spędzenia tam najwyżej paru minut, a wyszłam po trzydziestu. Czułam się jak Daenerys po wizycie w Domu Nieśmiertelnych, gdzie każde drzwi prowadziły do korytarza z kolejnymi drzwiami do wyboru. Nie byłam może Matką (Zaginionych) Smoków, ale też nie wiedziałam, co na mnie czeka.

Kliknij, żeby zobaczyć wściekłą Dankę.

Roboty skanujące Internet w poszukiwaniu stron, które będą dodane do wyszukiwarki, nazywane są Pełzaczami lub Pająkami. Twory te nieustannie skaczą od strony do strony, przeglądając każdą pod kątem zawartości, niczym pająki chodzące po sieci. Dlatego też, żeby zostać przez nie zauważonym, należy istnieć nie tylko jako samodzielny twór, ale też jako część całości zwanej Internetem. Być miejscem, które zaprasza do innych stron, ale do którego inne strony również zapraszają, tak, żeby można było do nas łatwo trafić z wielu miejsc. To klucz do dobrego SEO, to copywriting medyczny.

1 komentarz

 • Witam,

  Poszukujemy osoby do współpracy przy tworzeniu tesktów na bloga/ SEO- tematyka moda dziecięca.
  Proszę o kontakt jeśli jest Pani zainteresowana.

  pozdrawiam,
  KS

Autor Daria Dubiel