O czym napisać książkę, aby odniosła sukces?

O

81% osób marzy o napisaniu co najmniej jednej książki w trakcie swojego życia. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, pewnie zastanawiasz się:

  1. O czym napisać książkę? 
  2. Jak to zrobić?
  3. Skąd masz wziąć na to czas? 

W tym wpisie odpowiem na pierwsze i trzecie pytanie. Na drugie pytanie odpowiadam we wpisie o tym, jak napisać książkę krok po kroku.

Obrazek wyróżniający autorstwa drobotdean na Freepik

O czym napisać książkę? Czyli jak rozpoznać dobry pomysł

Czy posiadasz wiedzę, którą jesteś w stanie się podzielić (to znaczy masz do niej prawa autorskie) i inni byliby nią zainteresowani? Co do pierwszej części, kwestia praw autorskich to nie jest jednoznaczne „tak” lub „nie”. W wielu poradnikach, które czytałam, autor cytuje książki innych osób i podaje różne tricki właśnie z nich. Istota jest taka, aby cytować pojedyncze kwestie od innych osób, a nie spisywać je słowo po słowie oraz umieścić w bibliografii pierwotnego autora, a przede wszystkim dodać coś od siebie. De facto w ten sposób powstaje większość poradników czy książek medycznych. 

W 100% oryginalnych książek jest mało, wbrew pozorom nie dlatego, że mało ludzi ma oryginalne pomysły. To nie jest prawda, powiedziałabym, że wręcz przeciwnie. Większość z nas ma oryginalne pomysły. Problem polega jednak na tym, że:

  • albo już są wykorzystane, tylko informacja o tym przychodzi później (czyli de facto oryginalne nie są),
  • albo podane pomysły są nieskuteczne,
  • albo nie interesują nikogo lub bardzo małą grupę.

To tak jak z pisaniem scenariuszy.

O czym napisać książkę

Pierwsze scenariusze zwykle są bardzo oryginalne, ale często nienadające się do nakręcenia

(i nie mówię tu o ich poziomie). Najczęściej po prostu rozsadziłyby typowy budżet albo nie są tym, na co większość ludzi poszłaby do kina, a często jednym i drugim. Drogi film, który mało zarobi, to przepis na katastrofę finansową. Z czasem scenarzysta uczy się pisania scenariuszy jak gry na instrumentach – istnieje ograniczona liczba dźwięków i ich połączeń, które można użyć. Tak samo istnieją określone gatunki, które rządzą się pewnymi zasadami, przemijające mody, w które warto się wstrzelić i evergreeny, które widzowie chcą zawsze oglądać (mówi się, że 50% filmów jest o miłości). 

Podobnie jest z książkami medycznymi i poradnikami. 

O czym napisać książkę? O tym, co jest modne 

Kilkanaście lat temu w psychiatrii modna była choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenie osobowości borderline. Teraz jest to autyzm i ADHD. Co to oznacza, że dana choroba jest modna? A to, że pojawia się na ten temat dużo treści w internecie, pacjenci zaczynają dopytywać psychiatrów o to, czy nie mają tej choroby i oczywiście kupują książki na ten temat.

O czym napisać książkę? O tym, na czym się znasz

W czerwcu 2023 roku ukaże się moja druga książka, którą miałam przyjemność napisać z doktor Anną Bondyrą. To poradnik medyczny, o tytule “Jak pomóc osobie z depresją. Porady psychiatry i opiekuna.” Opiekunem jestem ja, od 12 lat zajmuję się osobą z depresją. Dlatego postanowiłyśmy wraz z doktor Bondyrą spisać porady z dwóch perspektyw.

O czym napisać książkę

Dlatego też, jeśli posiadasz wiedzę na medyczny czy okołomedyczny temat i inni byliby nią zainteresowani, to bingo, możesz napisać poradnik lub książkę medyczną. Jeśli ten temat jest w modzie, to jeszcze lepiej, będzie łatwiej znaleźć wydawcę i czytelników. A co, jeśli nie masz wiedzy? Albo czasu? Albo wiedzy i czasu, a masz produkt lub usługę medyczną? W każdym z tych przypadków sprawdź, co oferuję jako copywriter medyczny, a następnie napisz do mnie na kontakt@copywritermedyczny.pl Wesprę Cię na każdym etapie pisania książki medycznej lub poradnika – od researchu, po redakcję medyczną. Mogę np. z 30 stron Twoich notatek zrobić 150 stron książki (tyle często mają książki medyczne). Nie czekaj, tylko zarezerwuj sobie termin rozpoczęcia współpracy i zostań autorem na swoich zasadach.

Dodaj komentarz